Регистрираният дизайн на Общността е валиден във всички държави от Европейския съюз и представлява външният вид на продукта, неговата форма, структура и цветове.

IP Consulting предлага на клиентите си следните услуги в сферата на дизайна на общността:
- Проучване на регистрирани по-ранни дизайни.
- Консултации във връзка с обекта на закрила –например как да бъдат представени образите в заявката с цел постигане на най-добра защита.
- Представителство в процедурата по регистрация на дизайн на ЕС.
- Представителство в производства по обявяване на недействителни на вече регистрирани дизайни на Общността.
Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост регистрира около 85 000 дизайна годишно.
Дизайн на общността
“Дизайнът защитава външния вид на целия продукт или на част от него, която е резултат от неговите характеристики, по-специално линиите, контурите, цветовете, формата, текстурата и/или материалите на самия продукт и/или неговите орнаменти.” (Designs Representation – EUIPO)
Дизайнът на общността като интелектуалната собственост обхваща естетическите / визуални аспекти на дизайна. В Европейския съюз „дизайнът на Общността“ (вече често наричан и „дизайн на Европейския съюз“) е правна рамка, която осигурява защита на външния вид на продукт. Терминът се отнася за дизайни, които са регистрирани съгласно законодателството на ЕС, което им осигурява защита във всички държави-членки на ЕС. Тази правна защита се предоставя от Службата за интелектуална собственост на Европейския съюз (EUIPO – https://www.euipo.europa.eu/en).
Съществуват два различни вида дизайн на общността, които са следните:
Нерегистриран дизайн на общността
- не се изисква официална регистрация в EUIPO
- защитата възниква автоматично, веднага щом дизайнът стане публичен
- не се изисква формално заявление или проверка
Регистриран дизайн на общността
- подава се официално заявление и описание на дизайна
- прави се проверка за наличието на необходимите изисквания
- дизайнът се регистрира в EUIPO
Двата вида се различават също по обхвата и продължителността на защита, като за регистрирания дизайн се предоставят изключителни права на притежателя, което му позволява да забрани на трети лица да използват, копират или продават дизайни, които са идентични или подобни на неговия регистриран дизайн. Тези права важат във всички държави-членки на ЕС и притежателят има възможността за съдебни мерки срещу нарушителите, ако има такива. Периодът за който може да важи защитата на регистриран дизайн на общността е до 25 години, ако е редовно подновявана на всеки 5 години.
Колкото до нерегистрирания дизайн на общността, неговата защита важи само 3 години, считано от момента, в който е публично обявен за първи път. В срока на защита се предоставя единствено защита срещу копиране (идентични дизайни, които създават същото цялостно впечатление у информирания потребител). Това означава, че ако трета страна създаде дизайн, който е много подобен, но не идентичен, притежателят на правата може да не е в състояние да го предотврати. След периода от 3 години, нерегистрираният дизайн не може да бъде вече защитен и може да бъде използван от трети лица свободно. (Регистрация в ЕС – Дизайн на Общността, n.d.)
Критерии
Критерии за допустимост, които са предпоставка, за да бъде дизайнът подходящ за регистрация:
- новост: дизайнът не е бил разкриван на обществеността под никаква форма преди датата на подаване или датата на приоритет.
- оригинален характер: трябва да създава различно цялостно впечатление на информирания потребител от съществуващите дизайни.
- визуален характер: трябва да бъде чисто визуален, а не функционален. Ако дизайнът служи основно за техническа или функционална цел, той може да не отговаря на условията за защита.
Процеса по регистриране на дизайн на общността е сравнително опростен и предоставя следните предимства (Често задавани въпроси, n.d.):
- една заявка
- един език при подаване на заявката
- един административен център
- едно досие за разглеждане
- еднократно плащане
- възможност за множествени заявки (т.е. включване на няколко дизайна в една заявка, например цяла гама от сходни продукти);
- възможност промишленият дизайн да остане неоповестен за период до 30 месеца (така конкурентите не могат да научат за него)
Процесът на регистрация за дизайн на общността включва няколко стъпки, в това число представяне на дизайна с подробни чертежи, снимки или изображения, които ясно изобразяват дизайна. Предоставяне на кратко описание на дизайна и как е предвидено да се използва (ако е приложимо). Заплащане на такса за подаване – изисква се такса за подаване на заявлението и може да има допълнителни такси в зависимост от броя на представените проекти.
След успешна регистрация на дизайна притежателят може да прилага правата си – в случай, че някой наруши правата от регистриран дизайн на общността, притежателят може да предприеме правни действия срещу нарушителя. Това може да включва изпращане на писма за прекратяване, подаване на жалби до съответните власти или отнасяне на въпроса до съда за потенциални щети или разпореждания.
References
Често задавани въпроси. (n.d.). euipo.europa.eu.
https://www.euipo.europa.eu/bg/help-centre/design/faq-basic-questions
Регистрация в ЕС – Дизайн на Общността. (n.d.). bpo.bg.
Designs representation – EUIPO. (n.d.). EUIPO. Retrieved December 23, 2024, from https://www.euipo.europa.eu/en/designs/before-applying/design-representation