Защитете и регистрирайте нови сортове растения, включително на територията на Европейския съюз.

Услугите, които предлагаме в областта на закрилата на нови сортове са:
- консултации относно формите на евентуална закрила на нови сортове;
- проучвания за регистрирани сортове;
- регистрация на нови сортове растения на територията на Европейския съюз (европейски сорт);
- регистрация на нови сортове в други държави, където се предоставя подобна възможност.
Представители на фирмата са автори на книгата „Новите сортове растения като интелектуална собственост“
Европейски сортове растения
Защитата на сортове растения предоставя изключителни права на селекционерите на нови сортове растения. Тя е форма на право на интелектуална собственост, която е предназначена за насърчаване на иновациите в отглеждането на растения и предоставя на селекционерите изключителен контрол върху използването на техните новоразработени сортове растения за определен период от време. Това гарантира, че те могат да възвърнат инвестициите, които са направили в научноизследователска и развойна дейност, като същевременно допринасят за напредъка на земеделието.
Сортовете растения са жизненоважна част от селското стопанство, производството на храни и устойчивостта на екосистемите. Разработването на подобрени сортове растения се очаква да допринася за екологичната устойчивост и икономическия растеж. По тази причина защитата на тези иновации е от съществено значение за насърчаване както на научния прогрес, така и на селскостопанското разнообразие. Европейския съюз е съставил система, наречена Служба на Общността за сортовете растения, която осигурява права на интелектуална собственост за нови сортове растения. “Подобява патент и веднага щом е издадено, е валидно в рамките на Европейския съюз.Службата на Общността за сортовете растения е финансово независима от институциите на ЕС.” (European commission, n.d.)
Видове
Видовете европейски сортове растения са:
- земеделски и зеленчукови видове
- горски дървесни видове
- видове овощни родове
- лозов посадъчен материал от род Vitis
Критерии
Критериите за признаване на европейски сортове растения са (European commission, n.d.):
- отличимост – сортът трябва ясно да се различава от съществуващите сортове въз основа на неговите морфологични, физиологични или генетични характеристики
- еднородност – сортът трябва да бъде постоянен в своите характеристики, когато се възпроизвежда по полов или безполов път. Не трябва да показва значителни различия между отделните растения.
- стабилност- сортът трябва да остане непроменен в своите ключови характеристики чрез множество поколения размножаване.
- стойност за отглеждане и използване (за земеделски култури) – тази стойност се основава на следните характеристики: доходност, устойчивост срещу вредни организми, реакция към околната среда, качествени характеристики.
Друг възможен критерий в зависимост от различните юрисдикции може да бъде:
- новост: сортът трябва да е нов, което означава, че не е бил наличен в търговската мрежа за определен период преди заявлението за защита (обикновено 1–2 години в повечето юрисдикции).
UPOV
Държавите често имат свои собствени национални закони и органи, които предоставят защита на сортовете растения. В тези системи трябва да се кандидатства пред национална правителствена агенция за защита на техния сорт растения. Всяка страна определя свои собствени критерии за регистрация, като отличимост, еднородност и стабилност, като продължителността на защитата може да варира. Международни договори като Конвенцията UPOV хармонизират процеса на защита на сортовете растения в страните членки. Конвенцията UPOV (Международен съюз за защита на нови сортове растения) и Споразумението ТРИПС (https://www.wto.org/english/tratop_e/trips_e/trips_e.htm – Свързани с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост) превръщат защитата на сортовете растения в ключова част от световната търговска рамка. Тъй като страните приемат подобни системи, регистрирането става по-лесно за сортове в множество страни, насърчавайки международната търговия със семена и други растителни материали., които са част от UPOV. Държавите се съгласяват да предложат защита на чуждестранните развъдници при същите условия като местните развъдници. Системата UPOV се фокусира върху отличимост, еднородност и стабилност (DUS), като гарантира, че растителният сорт е уникален, последователен в своите черти и стабилен през поколенията. (UPOV, n.d.)
Основни важни елементи в защитата на сортовете растения са също и:
– определяне на селекционер на растения – селекционерът трябва да бъде признато физическо лице или организация, отговорна за развитието на новия сорт растения. На селекционера се предоставят изключителни права, включително правото да размножава, продава и лицензира сорта.
– продължителност на защитата – предоставят се изключителни права за ограничен период от време, обикновено 20–25 години, в зависимост от растителния вид. Например дървесните сортове може да имат по-дълги периоди на защита в сравнение с едногодишните култури. След този период растителният сорт става публично достояние, което позволява на всеки да го използва свободно.
– права и изключения на фермерите – много системи, като UPOV, включват разпоредби, които позволяват на фермерите да запазват и използват повторно семена от защитени сортове.
Източници
European commission. (n.d.). Plant variety catalogues, databases & information systems Page contents Agricultural and vegetable species Forest tree species Fruit genera and species Vine propagating material of the genus Vitis. food.ec.europa.eu. https://food.ec.europa.eu/plants/plant-reproductive-material/plant-variety-catalogues-databases-information-systems_en#agri-veg
European commission. (n.d.). Plant variety property rights. food.ec.europe.eu. https://food.ec.europa.eu/plants/plant-variety-property-rights_en
UPOV. (n.d.). 1991 Act of the UPOV Convention. upovlex.upov.int. https://upovlex.upov.int/en/convention